Bezpieczne Państwo
6 listopada 2024 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Straże Gminne i Miejskie jako element w systemie bezpieczeństwa Państwa”.
Celem konferencji było podkreślenie ważnej roli, jaką pełnią Straże Gminne i Miejskie w systemie bezpieczeństwa państwa oraz konieczności współpracy z innymi służbami i formacjami, takimi jak Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Państwowe ratownictwo Medyczne, czy siły zbrojne RP.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, którzy mówili o konieczności dalszej integracji straży gminnych i miejskich z systemem bezpieczeństwa Państwa oraz o dostosowaniu zapisów prawnych do aktualnej rzeczywistości służby strażniczek i strażników .
Konferencja zgromadziła ścisłe dowództwo służb mundurowych, na czele z nadinspektorem Romanem Kusterem – zastępcą Komendanta Głównego Policji, nadbrygadierem Mariuszem Feltynowskim – Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, gen. dyw. SG Robertem Baganem - Komendantem Głównym Straży Granicznej, generałem broni Stanisławem Czosnkiem – Zastępcą Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Komendantów Straży Miejskich i Gminnych z całej Polski, parlamentarzystów, samorządowców i naukowców.
- Cieszę się, że dziś przy jednym stole i na tej sali przebywają przedstawiciele wszystkich formacji, które odpowiadają za bezpieczeństwo Państwa i jego obywateli – powitała obecnych Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy Magdalena Ejsmont. - Bezpieczeństwo nie jest nam dane raz na zawsze. W czasach, gdy za polską granicą toczy się wojna, kwestia bezpieczeństwa obywateli jest absolutnie priorytetowa.
Prezydent m.st. Warszawy podkreślał m.in. niezawodność straży miejskiej w sytuacjach kryzysowych: - Straż Miejska to olbrzymie wsparcie dla miasta w sytuacjach kryzysowych. Pamiętamy Waszą pomoc w pandemii, przy organizacji punktów medycznych dla uchodźców z Ukrainy czy zbiórce datków. Przy tych wszystkich sytuacjach kryzysowych Straż Miejska jest niezbędna i staje na wysokości zadania.
Wiceprzewodniczący rady ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o nowych kompetencjach i roli, jakie strażom gminnym i miejskim nadaje przygotowany do głosowania w sejmie projekt ustawy „O ochronie ludności i obronie cywilnej”:
- Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna dla Polski i Polaków. To jednak nie jest jedynie kwestia sił zbrojnych czy stałych sojuszy – to przede wszystkim odpowiedzialność całego społeczeństwa i odporności obywatelskiej. (…) W tej ustawie przewidziano dużą rolę dla samorządu, zarówno gminnego, jak i miejskiego, a także dla jednostek dbających o bezpieczeństwo w tych samorządach – Straży Gminnych i Miejskich. Otrzymacie nowe kompetencje oraz obowiązki, m.in. w zakresie koordynacji działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Do potrzeby wypracowania nowej legislacji, adekwatnej do roli w zapewnianiu bezpieczeństwa przyznawanej samorządom, strażom gminnym i miejskim odniósł się szef MSWiA Tomasz Siemoniak: - W ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego powołano kilka miesięcy temu zespół do spraw Straży Gminnych i Miejskich po to, żeby wypracować nową legislację w tym obszarze. Jestem tutaj absolutnie otwarty na to, żeby wyjść naprzeciw prezydentom, burmistrzom, wójtom, wszystkim tym, którzy chcą, żeby te straże lepiej działały.
O znaczeniu straży gminnych i miejskich w codziennej pracy na rzecz bezpieczeństwa mówili przedstawiciele formacji mundurowych: policji, straży pożarnej, straży granicznej i wojska.
- Straże miejskie są najważniejszym partnerem w naszych działaniach - podsumowywał insp. Robert Kumor, szef Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. - Z żadną inną formacją, wliczając w to pogotowie i straże pożarne, nie współpracujemy równie często.
Ciekawą perspektywę międzynarodową, a także spojrzenie od strony historii prawodawstwa sankcjonującego funkcjonowanie straży gminnych i miejskich - w kontekście funkcji realizowanych w rzeczywistości przez te formacje przedstawili naukowcy z uczelni specjalizujących się w zakresie bezpieczeństwa z Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuki Wojennej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Pułkownik rezerwy dr inż. Zbigniew Skwarek, Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Publicznego Instytutu Bezpieczeństwa Państwa Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej położył nacisk na konieczność szybkiego przepływu informacji między służbami: - To kluczowe zagadnienie, ponieważ bez tej wymiany efektywność po prostu znika. Kiedy służby skupiają się tylko na własnych działaniach - przestają być skuteczne. A jeśli policja, wojsko czy straż graniczna powołana jest do działań ogólnopolskich, to straże gminne i miejskie patrzą przez pryzmat „małych ojczyzn”, a to ogromna wartość.
Potrzebę zmniejszenia wymaganego wieku początkowego strażnika gminnego czy miejskiego (aktualnie to 21 lat), przyznania wcześniejszych praw emerytalnych i dostosowania uregulowań dot. służby wojskowej, jak ma to miejsce w innych służbach zaznaczyła dr Natalia Moch z Wojskowej Akademii Technicznej: - Praca w straży gminnej czy miejskiej, to nie jest tylko „praca na umowę”. To służba, na dodatek służba dyspozycyjna i w pełni zasługuje na to, by z innymi służbami ją zrównać.
- Kiedy pracujemy na rzecz bezpieczeństwa obywateli i Państwa, nieważne jaki mundur nosimy – podsumowała Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy Magdalena Ejsmont. – Musimy działać wspólnie, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Bezpieczne państwo