Detektory czadu na wyposażeniu katowickiej Straży Miejskiej
![](https://www.strazmiejska.katowice.pl/assets/pics/_news/3/20161205_123150_dobre_midi.jpg)
![](https://www.strazmiejska.katowice.pl/assets/pics/_news/3/20161116_152127_midi.jpg)
Funkcjonariusze pionu komunalnego, którzy w ramach działań z zakresu ochrony środowiska kontrolują m.in. paleniska, zostali wyposażeni w osobisty wykrywacz gazów toksycznych i palnych. Detektory pozwalają nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa strażnikom, ale również mieszkańcom kontrolowanych nieruchomości. Urządzenia mogą wskazać problemy z właściwą wentylacją w pomieszczeniach, w których znajduje się piec. Jak powszechnie wiadomo jest to jeden z głównych powodów zatruć tlenkiem węgla tzw. " czadem". Dzięki takiemu wyposażeniu strażnicy nie tylko walczą ze smogiem i niską emisją w naszym mieście, ale również dbają o bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z pieców opalanych paliwem stałym.
W tym roku (od 1 stycznia do 25 listopada) funkcjonariusze Straży Miejskiej w Katowicach przeprowadzili 3000 kontroli, ujawnili ponad pół tysiąca przypadków spalania odpadów oraz ukarali 557 sprawców wykroczeń wobec środowiska. Natomiast analizując dane dotyczące ilości zgłoszeń palenia odpadami zanotowaliśmy wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Do 25 listopada przyjęliśmy 1198 zgłoszeń. Za cały ubiegły rok liczba przyjętych zgłoszeń związanych z przetwarzaniem termicznym odpadów to 680.
Dziękujemy za zaufanie i zachęcamy do informowania Straży Miejskiej w Katowicach pod numerem 986 o nagannych przykładach gospodarowania odpadami, w tym również spalania ich w piecach domowych. Wspólnie możemy przyczynić się do tego, by powietrze w naszym mieście było czystsze.