"Miszczowie" parkowania" na celowniku straży miejskiej.
873 interwencje, 485 wykroczeń przeciwko porządkowi w komunikacji i 30 przypadków parkowania w sposób powodujący niszczenie zieleni publicznej – to podsumowanie działań straży miejskiej w dniach 12 - 18 czerwca 2023 r. w ramach akcji „Wyzwanie: parkowanie!”
Najczęściej łamane przepisy to:
- Niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymania i postoju - 251
- Niestosowanie się do innych niż znaki drogowe ograniczeń i zakazów zatrzymania i postoju (ścieżki rowerowe, drogi dla pieszych, parkowanie na podjeździe do bram, na przejściach dla pieszych itp.) - 142
- Wykraczanie przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym - 76
- Naruszenie zakazu ruchu w obu kierunkach 12
Dziękujemy mieszkańcom zgłaszającym przypadki "popisów" niepokornych kierowców i zachęcamy do dalszej współpracy.
Cały czas można też zgłaszać i oznaczać „miszczów parkowania" na specjalnej mapie, która jest dostępna na stronie www.wyzwanieparkowanie.katowice.eu
Jak nie zapłacić mandatu karnego?
Krótkie przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Przestrzegając tych znaków napewno uniknie się mandatu
Zakaz zatrzymywania się, zakaz postoju
Niestosowanie się do znaków B-36 i B-35 jest jedną z najczęstszych przyczyn otrzymania mandatu karnego od strażnika miejskiego. Wielu kontrolowanych kierowców ma dylemat czy widząc znak B-36 „zakaz zatrzymywania się” mogą parkować na chodniku czy nie!!! Aktualnie na chodniku wolno parkować tylko wówczas, jeśli pod znakiem jest adnotacja „nie dotyczy chodnika”. Należy również pamiętać o przepisie określającym pozostawienie minimum 1,5m przejścia dla pieszych na chodniku, i dalszym zapisie, że jeśli ta szerokość jest nie wystarczająca i zaparkowany pojazd utrudnia płynność ruchu pieszych to parkowanie jest zabronione!!! A tej części przepisu już większość kierowców nie pamięta, albo nie chce pamiętać!!!. Należy też pamiętać, że jeżeli pod znakiem B-36 znajduje się tabliczka T-24 (tabliczka wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela). Czy nie lepiej pozostawić auto w miejscu dozwolonym niż wracając zastać blokadę na kole lub patrol straży miejskiej który wypisze nam mandat w wysokości 100 złotych i uszczęśliwi obligatoryjnym punktem karnym
Strefa zamieszkania
Znaki D-40 strefa zamieszkania i D-41 koniec strefy zamieszkania. Te znaki to zmora wjeżdżających tam kierowców. Dla chcących zaparkować pojazd w tej strefie to informacja, że postój jest tam dozwolony tylko w miejscach wyznaczonych, np. zatokach postojowych, miejscach oznakowanych znakiem D -18 - parking. Niestosowanie się do tego przepisu oznacza popełnienie wykroczenia otrzymanie mandatu karnego wg taryfikatora tj. w wys. 100 złotych plus 1 pkt karny. Również parkowanie tuż za znakiem na tzw. dostawkę, stanowi o niestosowaniu się do postanowień.
Zakaz ruchu w obu kierunkach
B-1. Ten znak kierowcy lekceważą najczęściej w centrum miasta. Kierowcy muszą zdawać sobie sprawę, że mimo braku w tym rejonie w danym momencie patrolu ich przejazd będzie zarejestrowany, a wykroczenie rozliczone. Za wykroczenie to grozi otrzymanie mandatu do 5000 zł. i 8 pkt. karnych. Pięć takich przejazdów w ciągu roku skutkuje utratą prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych, o czym chcemy przypomnieć kierowcom!!!
Miejsce parkingowe dla inwalidów
Znak D-18a (parking - miejsce zastrzeżone) z tabliczką T-29 (tabliczka informująca o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej) oraz znak poziomy P- 24 (miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej) lub P- 20 (koperta). Mandat za parkowanie na kopercie przez osobę do tego nieuprawnioną to 800 złotych. W przypadku posługiwania się kartą parkingową przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wyniesie 400 złotych. Z kolei za skorzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat – 1200 złotych Jednak w postępowaniu sądowym kara grzywny może wzrosnąć nawet do 2 tys. zł.
Znajomość tych tabliczek do znaków drogowych również pomoże uniknąć zapłacenia mandatu
Tabliczki T-30 do znaków umieszczane pod znakami drogowymi porządkują sposób parkowania pojazdów w danym miejscu. Parkując pojazd w inny sposób niżpokazany natabliczce powodujemy utrudnianie ruchu innych pojazdów i pieszym. Tabliczki T-25 i T-26 wskazują kierowcom precyzyjnie początek i koniec obowiązywania zakazów zatrzymywania się czy postoju. Jednak wielu z nich często ma problem z zapamiętaniem, która strzałka oznacza początek a która koniec obowiązującego zakazu. Tabliczki te umieszczane są w celu uporządkowania ruchu na drogach, a nie jako fantazja zarządzających daną drogą czy placem. Stosując się do tych znaków będzie się nam wszystkim zdecydowanie lepiej jeździć
Parkowanie na drodze dla rowerów
Dla wielu kierowców drogi dla rowerów to bardzo wygodne miejsce. Jak sama nazwa wskazuje mają one służyć tylko rowerzystom i ewentualnie pieszym, jeśli jest to droga pieszo-rowerowa. Drogi te są oznakowane poniższymi znakami pionowymi C-13 i jego kompilacjami oraz znakiem pionowym P-23. Często wyróżniają się też kolorem nawierzchni. Za parkowanie pojazdu na takiej drodze w najlepszym przypadku grozi mandat karny w wysokości 100 złotych i 1pkt karny. W przypadku blokowania przejazdu pojazd może zostać odholowany!!!
Parkowanie na chodniku oddzielonym od jezdni pasem zieleni
To kolejny przykład ignorowania przepisów przez kierujących, który skutkuje otrzymywaniem mandatów karnych. Kierowcy zapominają, że jazda wzdłuż po chodniku jest zabroniona, a w tym przypadku nie da się inaczej wjechać na chodnik - jadąc wzdłuż niego albo niszcząc zieleniec. Należy pamiętać, że jeśli chodnik jest oddzielony od jezdni pasem zieleni parkowanie pojazdu na nim jest zabronione !!!
Trawnik to nie parking
Wielu kierowców wciąż zapomina, że tereny zielone nie są odpowiednim miejscem do zostawiania samochodu. Co zyskujemy? Zniszczone rośliny, koleiny i błoto. Takim zrachowaniom mówimy stanowcze nie!