Na straży bezpieczeństwa i porządku: psy służbowe w straży miejskiej.
Od dawna wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To oddane, wierne i bardzo inteligentne zwierzę. Natura obdarowała psa niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami słuchu, wzroku, a przede wszystkim węchu. Dlatego też już wieki temu ludzie zorientowali się, że pies może być nie tylko przyjacielem, ale i pomocnikiem. Odkryto, że niektóre rasy mają wyjątkowe umiejętności, które mogą być dużym wsparciem podczas codziennej pracy. Psy zaczęły pomagać pasterzom, myśliwym podczas polowania, czy chronić nasze domy przed intruzami. Są jednak i takie, które mają bardzo ważne, ale i niebezpieczne zadania.
Zwierzęta ta naśladują ludzkie zachowanie, uczą się przez doświadczenie oraz mają dobrą pamięć. Wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją, która wraz z czułym węchem, daje im przewagę nad możliwościami fizycznymi ludzi i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
W szeregach Straży Miejskiej w Katowicach służą 4 psy.
Wader, Dragon, Ares, Demo
Każdy z nich ma swojego przewodnika - opiekuna, z którym na co dzień pracuje. Ci czworonożni funkcjonariusze są pomocni przy pilnowaniu porządku na ulicach naszego miasta, zabezpieczaniu dużych imprez tzn. pilnowania czy wszystkie osoby zachowują się zgodnie z prawem, a także do obrony przewodnika.
Zanim psy zaczęły pracę w straży miejskiej musiały odbyć specjalne długotrwałe i trudne szkolenie, na którym uczyły się wszystkich niezbędnych umiejętności. Szkolenie trwa co najmniej 4 miesiące i trafiają na nie młode psy od roku do dwóch lat, które dobierane są również pod względem predyspozycji fizycznych i psychicznych takich jak poziom agresji czy zdolności obronne.
PAMIĘTAJCIE!
Jeśli zobaczycie kiedyś strażnika z psem, to pamiętajcie, że takich psów służbowych nie można głaskać, krzyczeć do nich czy drażnić. Psy te są w pracy i mają do wykonania bardzo ważne zadania. Nie wolno także podchodzić zbyt blisko i wykonywać gwałtownych ruchów. Pies może pomyśleć, że ktoś chce zrobić krzywdę jego przewodnikowi i może zaatakować.
Nie zakładaj, że całkowicie znasz swojego psa
Biorąc pod uwagę to wszystko, co zostało napisane o psach, każdy właściciel w stosunku do swojego psa powinien się kierować zasadą ograniczonego zaufania. Oznacza to:
- Zapewnienie sobie pełnej kontroli nad psem podczas kontaktu zwierzęcia z innym człowiekiem czy osobnikiem
- Niepuszczanie psa luzem i bez kagańca w miejscach publicznych, szczególnie pełnych dzieci
- Niedrażnienie psa, niezachęcanie go do okazywania agresji
Zanim więc kolejny raz zawołasz do kogoś: „Spokojnie, mój pies nie gryzie”, zastanów się nad tymi słowami dwa razy i przypomnij sobie, że mówisz o zwierzęciu. „Tylko” zwierzęciu.