Podsumowanie liczenia osób w kryzysie bezdomności.
Wspomniane badanie miało na celu dotarcie do miejsc grupowania się osób bezdomnych na danym terenie oraz udzielenie im bezpośredniej pomocy (zwłaszcza tym, znajdującym się poza placówkami noclegowymi).
Informacje uzyskane w wyniku badania mają posłużyć gminom w tworzeniu lokalnych strategii rozwiązywania problemów społecznych (z uwzględnieniem właśnie problemu bezdomności) oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, czy też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym.
Łącznie w Katowicach w nocy z dnia 28 na 29 lutego 2024 roku notowano 477 osób doświadczających bezdomności. W placówkach przebywało 334 osób a tzw. „bezdomność uliczna” to 143. Z tych 143 osób w chwili liczenia 53 osoby przebywały w szpitalach, aresztach czy w izbach wytrzeźwień. Reszta stara się przeżyć na ogródkach, działkach, w kanałach, piwnicach, na strychach, klatkach schodowych. Tam, gdzie ciepło i można się schronić. To o ponad setkę mniej bezdomnych niż naliczono w 2019 roku, kiedy miało miejsce ostatnie przed pandemią liczenie osób bezdomnych. Wtedy było 588 osób o statusie bezdomnego.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach informuje, że na terenie Katowic funkcjonują następujące placówki działające w obszarze pomocy osobom bezdomnym:
Doraźnie dla mężczyzn:
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Obrońców Westerplatte 134 a;
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Obrońców Westerplatte 134 b;
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Bracka 18.
Doraźnie dla kobiet:
- Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i kobiet z Dziećmi – Katowice ul. Orkana 7a.
Całodobowo dla mężczyzn po uprzednim wydaniu decyzji administracyjnej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach:
- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Krakowska 138;
- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Dębowa 23.
Całodobowo dla kobiet:
- Schronisko dla Bezdomnych kobiet i kobiet z Dziećmi – Katowice ul. Orkana 7a.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 986, by pomóc osobie, która takiej pomocy natychmiast potrzebuje.