• Tłumacz języka migowego
BIP
Straż Miejska w Katowicach
Straż Miejska w Katowicach
Strona główna/Aktualności/Próbowała odjechać pojazdem z założoną blokadą

Próbowała odjechać pojazdem z założoną blokadą


13.02.2024
Niecodzienna sytuacja związana z blokadą na kole założoną przez straż miejską. Pani ruszała swoim lexusem z zablokowanym kołem. Tłumaczyła się, że jej nie zauważyła.

W minioną sobotę na ulicy Wojewódzkiej, strażnicy miejscy założyli blokadę na koło pojazdu, który zaparkowany był na kopercie abonenckiej. W tej sytuacji rozkojarzona kierująca ruszyła swoim pojazdem, niszcząc blokadę i przy okazji swój samochód. Próba odjazdu samochodem z założoną na kole blokadą zakończyła się interwencją straży pożarnej. Dopiero strażacy, używając sprzętu hydraulicznego usunęli blokadę.

Natomiast z piątku na sobotę na ul. Góreckiego kierowca zaparkował pojazd na postoju Taxi. Strażnicy założyli blokadę na koło hondy. Operator monitoringu zauważył, że grupa osób usiłuje ściągnąć urządzenie blokujące. Wezwany na miejsce patrol straży miejskiej stwierdził uszkodzenie blokady.

Mam założoną blokadę. Co zrobić?

Każdy kierowca, na którego samochód nałożono blokadę, musi skontaktować się ze Strażą Miejską. Informacja o numerze telefonu znajduje się na pozostawionej przez funkcjonariuszy naklejce.

Co istotne, założenie blokady samo w sobie nie jest karane. Kara uzależniona jest od rodzaju popełnianego wykroczenia zgodnie z taryfikatorem.

Tym samym wezwanie funkcjonariuszy celem zdjęcia blokady z koła nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. Samo założenie blokady może zakończyć się w najlepszym przypadku pouczeniem, ewentualnie nałożeniem mandatu karnego, a w najgorszym przypadku skierowaniem sprawy do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy.

Samodzielne zdjęcie blokady to zły pomysł...

Wizja otrzymania mandatu może skłonić co niektórych do niezbyt racjonalnego myślenia, za którym mogą podążyć również nierozważne czyny w postaci próby zdjęcia blokady na własną rękę – bez wzywania funkcjonariuszy. Takie działanie przyniesie nam jednak więcej problemów. Sama blokada jest bowiem mieniem straży miejskiej, a jej nawet przypadkowe uszkodzenie lub zabranie ze sobą, wiązać się może z poważnymi zarzutami, które mogą zakończyć się w sądzie.

Proces postępowania w danej sytuacji zależy od kwoty strat poniesionych przez straż, to znaczy od wyceny szkody. Wartość szkody do 800zł będzie traktowana jako wykroczenie, a powyżej tej kwoty jako przestępstwo.

do góry