Psy straży miejskiej, czyli przyjaciele i skuteczna broń podczas pracy
Są partnerami w pracy i poza nią. Skuteczność gwarantuje im wzajemna więź. Opiekunowie Aresa i Dragona zdali pozytywnie egzamin na przewodników psów, a ich czworonożni partnerzy zaliczyli swoją pierwszą atestację.
Zanim psy zaczęły pracę w straży miejskiej musiały odbyć specjalne długotrwałe i trudne szkolenie, na którym uczyły się wszystkich niezbędnych umiejętności. Szkolenie trwało kilkanaście miesięcy. Ares i Dragon trafiły do straży miejskiej w wieku 1,5 roku i 2 lat.
Zostały dobrane pod względem predyspozycji fizycznych i psychicznych takich jak poziom agresji czy zdolności obronne. Zostały wybrane razem z instruktorami Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.
Atestacja
Komenda: równaj, zostań, waruj, zawróć – Ares i Dragon poruszają się na luźnej smyczy, przy nodze przewodnika – czworonożni strażnicy reagują na komendy wydawane słownie i przy pomocy gestów. Wystarczy skinienie dłonią i psy musza wiedzieć co ma robić. Przewodnik i pies musza rozumieć się bez słów. To bardzo ważne w sytuacjach kiedy na przykład trzeba działać w miejscach, w których jest głośno. Pies mógłby wtedy nie usłyszeć komendy słownej, a pokazane gestem na pewno do niego dotrą.
Atestacja ocenia pod kątem posłuszeństwa psa, pokonywania przeszkód, zatrzymywania przestępcy i obrony swojego przewodnika. Tego typu egzaminy prowadzone są co roku i głównym ich celem jest doskonalenie umiejętności psów w kategoriach do których są przeznaczone. Bez atestacji pies nie może wyjść na uliczny patrol.
Wśród czworonogów w katowickiej straży miejskiej są jeszcze Balu i Rico. Te psy już od kilku lat pilnują porządku na katowickich ulicach.
Czworonożni strażnicy miejscy są pomocni przy pilnowaniu porządku na ulicach naszego miasta, zabezpieczaniu dużych imprez, a także do obrony przewodnika.
Chcąc utrzymać sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy" ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi pupilami dbając o ich nienaganną kondycję.