Słowniczek pojęć - P-21
Są takie miejsca na drodze, które zgodnie z przepisami powinny być omijane przez kierowców. Jednak niektórzy kierujący, widząc pasy wyznaczające powierzchnię wyłączoną z ruchu, czyli znak P-21, traktują ją jak przestrzeń idealnie nadającą się do wyprzedzania, postoju czy parkowania. Tymczasem nie jest to ani bezpieczne, ani legalne.
Zakaz wjeżdżania i zatrzymywania
Znak P-21 należy do znaków drogowych poziomych i oznacza powierzchnię drogi wyłączoną z ruchu. Wjazd i zatrzymanie na niej jest zabronione. Przestrzeń ta jest wyznaczona poprzez równoległe względem siebie linie, namalowane ukośnie do toru jazdy pojazdów, otoczone linią krawędziową ciągłą, szeroką. Obecność tej linii sygnalizuje, że nie wolno wjeżdżać do tej strefy, ani zatrzymywać w niej auta. Za wykroczenie uznaje się nawet najechanie na nią. Mimo to kierowcom zdarza się np. kończyć manewr wyprzedzania na powierzchni wyłączonej z ruchu. Takie zachowanie, podobnie jak postój w tym miejscu, jest niezgodne z przepisami.
Do czego służy znak P-21?
Wyłączenie powierzchni z ruchu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierującym czy pieszym. Znak P-21 może informować o dokładnym torze jazdy pojazdów, oddalać tor jazdy od przeszkód znajdujących się na jezdni, korygować przebieg krawężnika, zastępować wysepkę wyodrębnioną z jezdni albo ją uzupełniać.
Kierowcom najczęściej zdarza się łamać przepisy, kiedy na powierzchni oznakowanej jako wyłączona chcą zaparkować. Należy jednak pilnować linii i pamiętać, że kiedy na przykład staniemy zbyt blisko poprzedzającego nas prawidłowo zaparkowanego pojazdu, uniemożliwiamy mu później wyjazd. Znak P-21 często można spotkać przed lub za wysepką dla pieszych, na skrzyżowaniach czy przy wyjazdach z posesji. Dlatego nierespektowanie tego znaku drogowego może doprowadzić do takiej sytuacji, że zasłonimy widoczność przejścia dla pieszych albo utrudnimy innym kierującym włączanie się do ruchu.
Zdarzają się także sytuacje, gdy kierujący nie mają świadomości, że właśnie wjechali na miejsce wyłączone z ruchu lub zatrzymali się na nim. Dzieje się tak wówczas, gdy dostrzeżenie go może być utrudnione, na przykład przy mocno zniszczonej nawierzchni, w nocy lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy droga zasypana jest śniegiem. W takich okolicznościach być może unikniemy mandatu, ale ryzyko zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu się nie zmniejszy.
Zgodnie z aktualnym „taryfikatorem mandatów” grzywna, w postępowaniu mandatowym z art. 92 § 1 kodeksu wykroczeń za niestosowanie się do znaku P-21 wynosi 100,00 zł i 1 pkt karny.
Szczegóły techniczne umieszczania znaków można szukać w Dz.U.2019.0.2310 t.j. - Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.