Słowniczek pojęć B-1
Znak B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy. Znak może być ustawiony na jezdni. Umieszczona pod znakiem B-1 tabliczka z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd wskazuje, że zakaz nie dotyczy pojazdu określonego tabliczką.
Ponadto informuje, że wjazd na daną drogę lub jej odcinek, nie jest możliwy również z przeciwnego krańca tej drogi. Jeden z nielicznych znaków, które mogą być ustawione na jezdni, a nie przy niej. Do tego znaku zakazu może nie stosować się uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej kierująca pojazdem oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę, ale wyłącznie pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności.
Stosuję się w celu zamknięcia odcinka drogi dla ruchu wszelkich pojazdów. Przyczynami zamknięcia ruchu na drodze są w szczególności prowadzenie robót w pasie drogowym, zły stan techniczny drogi zagrażający bezpieczeństwu ruchu np. uszkodzenie jezdni, obiektu mostowego, przeznaczenie drogi do innych celów niż ruch pojazdów, przeznaczenie drogi do ruchu tylko określonych rodzajów pojazdów, np. autobusów komunikacji miejskiej i taksówek.
Znak B-1 wyróżnia się białym środkiem z czerwoną obwódką w kształcie koła.
Zakaz wyrażony znakiem B-1 obowiązuje, do odwołania, czyli do znaku B-42 „koniec zakazów”. Jeśli znak nie jest uprzednio odwołanym znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania. Nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.
Szczegóły techniczne umieszczania znaków można szukać w Dz.U.2019.0.2310 t.j. - Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.