Słowniczek pojęć B-35
Drugim najbardziej popularnym wykroczeniem popełnianym przez kierowców w Katowicach jest zatrzymywanie pojazdu za znakiem B-35 powyżej jednej minuty, czyli znakiem „ zakaz postoju”. Może to skutkować mandatem karnym z art. 92 § 1 kodeksu wykroczeń w wysokości 100 zł i 1 pkt. karnym.
Zakaz postoju oznacza, że pojazd może być zatrzymany za tym znakiem, ale na krótko – maksymalnie na 1 minutę. Chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Zakaz wyrażony znakiem B-35 dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje. Dotyczy on również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy, nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy odrębne ruchu drogowego.
Zakaz postoju to sygnał, że w danym miejscu można zatrzymać samochód, ale nie na długo – najwyżej na minutę (np. w celu zabrania lub wysadzenia pasażera). Jeżeli za znakiem postoju chcesz unieruchomić auto na dłużej, to nie będzie to możliwe – musisz poszukać miejsca parkingowego.
Znak B-35 wyróżnia się jedną ukośną, czerwoną linią na niebieskim tle z czerwoną obwódką w kształcie koła
Na znaku mogą zostać wskazane dni lub godziny, w których zakaz obowiązuje. Kierowcy często spotykają się ze znakiem zakazu z napisem „ponad 15 minut” czy „w dni powszednie w godzinach 9-17”.
Pod znakiem zakazu postoju często można spotkać dodatkowe strzałki. Co one oznaczają? Wskazują one początek, koniec, stronę lub kontynuację zakazu zatrzymywania się. Strzałki są zatem cztery:
- strzałka skierowana do góry T - 25a – informuje o początku zakazu zatrzymywania się;
- strzałka skierowana w dół T - 25c – informuje o końcu zakazu zatrzymywania się;
- strzałka obustronna pionowa T - 25b – informuje o kontynuacji zakazu zatrzymywania się.
- strzałka obustronna pozioma T - 26 – umieszcza na placu równolegle do krawędzi jezdni, oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został ustawiony.
Pamiętaj również, że pojazd pozostawiony w miejscu obowiązywania zakazu zatrzymywania się z tabliczką T-24 zostanie usunięty na koszt właściciela (odholowany na parking straży miejskiej).
Zakaz wyrażony znakiem B- 35 obowiązuje, do odwołania, czyli do znaku B-42 „koniec zakazów”. Jeśli znak nie jest uprzednio odwołanym znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania. Nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.
Szczegóły techniczne umieszczania znaków można szukać w Dz.U.2019.0.2310 t.j. - Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.