Słowniczek pojęć D-40 i D-41
Strefę zamieszkania wyznacza się najczęściej na osiedlach, w rejonach domków jednorodzinnych, a nawet w centralnych miejscach miast. Są to miejsca, w których z jednej strony piesi zyskują szczególne prawa, a z drugiej kierowcy muszą podporządkować się wielu przepisom ograniczającym swobodę ich poruszania się.
Strefy zamieszkania są tworzone w celu ułatwienia pieszym swobodnego poruszania się w pobliżu ich domów. Służą między innymi zapewnieniu bezpieczeństwa nie tylko dorosłym pieszym, ale i dzieciom.
Przepisy obowiązujące w strefie zamieszkania:
- w strefie zamieszkania pieszy nie musi korzystać z chodnika, czy drogi dla pieszych, pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
- wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi, czyli obowiązuje zasada „prawej ręki”,
- wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączenie się do ruchu, więc kierujący wyjeżdżający na drogę ze strefy zamieszkania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu,
- dopuszczalna prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h
- zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu
- w strefie zamieszkania dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej,
- progi zwalniające nie muszą być poprzedzone znakami pionowymi.
Znak D-40 wyróżnia się prostokątnym kształtem, na którym widnieje biały pojazd, domek, oraz dwie postacie, z których jedna gra w piłkę nożną na niebieskim tle.
Znak D-41 wygląda podobnie jak znak D-40 jedynie wyróżnia się ukośną, czerwoną kreską przechodzącą z lewego dolnego skraju w prawy górny róg.
W Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym można przeczytać, że strefa zamieszkania jest obszarem obejmującym drogi publiczne lub inne drogi, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi.
Szczegóły techniczne umieszczania znaków można szukać w Dz.U.2019.0.2310 t.j. - Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.