• Tłumacz języka migowego
BIP
Straż Miejska w Katowicach
Straż Miejska w Katowicach
Strona główna/Aktualności/Śmiertelne potrącenie pieszego na ul. Bielskiej w (..)

Śmiertelne potrącenie pieszego na ul. Bielskiej w Katowicach


16.02.2024
W nocy z 10 na 11 lutego patrol straży miejskiej w trakcie przejazdu na Podlesie zauważył na przeciwległym pasie ul. Bielskiej w kierunku Katowic, leżącego na drodze mężczyznę. Patrol zawrócił. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że mężczyzna został potracony przez pojazd, który stoi na poboczu.

Strażnicy natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej z powodu braku wyczuwalnego tętna. Po chwili na miejsce przyjechał zespół ratownictwa medycznego, który przejął prowadzenie masażu serca.

 Niestety mężczyzna zmarł.

Jakie są zasady udzielenia pierwszej pomocy?

Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:

  • Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
  • Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
  • Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc.
  • Wykonaj resuscytację lub zastosuj defibrylator.
  • Zadbaj o siebie, zanim udzielisz pomocy. Załóż rękawiczki jednorazowe i maseczkę, aby nie narażać się na zakażenie.

Poszkodowany stracił przytomność, a jego oddech się zatrzymał?

Jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadź ją do momentu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub do przyjazdu karetki.

  • Resuscytacja polega na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych. Pomiędzy nimi udrażniaj drogi oddechowe. Najpierw ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni. Klęknij z boku, na wysokości jej klatki piersiowej. Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się. 
  • Użyj defibrylatora, jeśli znajdziesz go w pobliżu. Może być np. w budynku użyteczności publicznej, jak dworzec, lotnisko, urząd, biurowiec.

U dzieci poniżej roku uciskaj mostek na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Używaj do tego tylko 2 palców: wskazującego i środkowego, ułożonych na środku klatki piersiowej. Przy oddechach nie zatykaj nosa dziecka.

Przypominamy również, o zachowaniu ostrożności na drodze! Choć dni stają się coraz dłuższe, mrok wciąż zapada szybko. 

  • Pieszyporuszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości zaledwie 20 metrów.
  • Dzięki elementom odblaskowym kierowca może zobaczyć pieszego już z 130 metrów, co daje mu więcej czasu na reakcję.
  • Piesi, którzy poruszają się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

NOŚ ODBLASKI - BĄDŹ BEZPIECZNY!

do góry