Strażnicy Miejscy na III Dniach Energii
Poprawa jakości powietrza w regionie to główny cel zorganizowanych w Katowicach III Dni Energii. Dla tych co pomimo padającego deszczu odwiedzili katowicki Rynek, był to dzień ekologicznej edukacji i zabawy. Uczestniczyli w nich strażnicy miejscy.
Dni Energii Miasta Katowice to wydarzenie organizowane przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice, który zaprosił do współpracy wielu partnerów. Jednym z nich byli katowiccy strażnicy miejscy. Na specjalnym stanowisku funkcjonariusze wyjaśniali zasady, jakie wnosi przyjęta niedawno uchwała antysmogowa. Mówili o eukacji ekologicznej i informowali miezkańców o konsekwencjach jakie wiążą się ze spalaniem odpadów.
Można było się również dowiedzieć się jakimi uprawnieniami dysponują strażnicy oraz w jaki sposób dbają, by mieszkańcy pamiętali o przestrzeganiu przepisów. Odwiedzający nasze stoisko mogli się również dowiedzieć w jaki sposób strażnicy kontrolują paleniska i co daje sie wyczytać z popiołu oraz co robić, gdy ktoś nas truje paleniem śmieci.
Nadleśnictwo Katowice zaprezentowało drewno opałowe oraz informacje o racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi. Nie zabrakło informacji o węglu, cieple sieciowym, gazie i koksie. O bezpiecznym użytkowaniu urządzeń grzewczych i jak dbać o przewody kominowe opowiadali kominiarze.
"Duży ruch" był na mobilnych stanowiskach, przygotowanych przez Tauron Ciepło, które stawiały przed młodszymi i starszymi gośćmi zadania powiązane z nauką, mechaniką, konstruowaniem, ekologią i produkcją ciepła.
Fundacja Arka zaprezentowała Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, natomiast koło naukowe FOTON – to, jak produkować energię ze źródeł odnawialnych i alternatywnych.
O starszych i młodszych pomyślało także Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych, które zaprezentowało między innymi: cewkę Tesli, elektryczno-magnetyczną piramidę kulkową, turbinę wiatrową. Na stanowisku Komela mieszkańcy oglądali małe elektryczne pojazdy off-roadowe, a PKM Katowice zaprezentowało działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim.
Katowickie szkoły średnie promowały kierunki związane z energetyką i odnawialnymi źródłami energii.
Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach oraz Park Naukowo – Technologiczny Euro Centrum, zadbali o szczegółową informację związaną z racjonalnym wykorzystaniem energii w naszych domach.
Dni Energii to ważne wydarzenie. Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów to zdobycie wiedzy o dofinansowaniu do zmiany systemu ogrzewania, uchwale antysmogowej, czym różnią się poszczególne źródła energii, a także przekonać jak działania każdego z nas wpływają na stan powietrza, którym wspólnie oddychamy – powiedziała Barbara LAMPART – Naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska.
Mamy nadzieję, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci mieszkańców, a zdobyta wiedza i wrażenia będą niezapomniane. Szczególnie ta z praktycznego pokazu - Jak hajcować żeby nie smrodzić?
SKĄD BIERZE SIĘ DYM I SMRÓD? Dym to niespalona smoła i gazy, które są w każdym węglu i drewnie. Kopcenie wynika ze zlej techniki palenia, właściwej dla wędzarni, ale nie dla pieca. Zobacz jak prosto jest palić bez dymu. Dym spala się jeśli w palenisku jest gorąco. Najlepszy efekt daje cykliczne rozpalanie od góry. Po co mi to?
- dla pieniędzy - zużyjesz 1/3 mniej opału lub w tej samej ilości w domu będzie wyraźnie cieplej,
- dla zdrowia - dym i smród z węgla i drewna szkodzą tak samo jak papierosy,
- dla świętego spokoju - skończą się problemy z zapychaniem komina, pożarami sadzy, wybuchami, dokładaniem w mroźne noce
- dla przyszłości - źle paląc dajesz argumenty do wprowadzenia coraz to nowych ograniczeń i zakazów palenia węglem i drewnem w imię walki ze smogiem
POKAŻMY, ŻE JEST MOŻLIWA LEPSZA KULTURA PALENIA