Strażnicy miejscy sprawdzają czym palimy w piecach. Kontrole palenisk za pomocą drona
Sezon grzewczy w pełni, w Katowicach trwają kontrole antysmogowe. Strażnicy miejscy kontrolują paleniska pod kątem niedozwolonego spalania odpadów. Kary mogą sięgnąć nawet 5 tys. złotych. Co i jak skontrolują służby? Czy należy się obawiać drona na dachem?
Strażnicy sprawdzają, czy w domowych piecach nie są spalane plastiki i inne odpady. Wczoraj sprawdzaliśmy czym palą mieszkańcy Wełnowca, Giszowca, Centrum i Piotrowic. Nie odnotowaliśmy żadnych przekroczeń substancji szkodliwych dla zdrowia.
Kontrole palenisk za pomocą drona
Nie trzeba wejść do domu by skontrolować piec i jego paliwo. Wystarczy kontrola z zewnątrz za pomocą drona. Sterowane przez operatora urządzenie zawisa na wybranym dachem i pobiera próbki zanieczyszczeń wprost z komina. Dron natychmiast wykryje zwiększone występowanie konkretnych związków chemicznych.
Takie pomiary nie są jednak żadną nowością. Strażnicy miejscy z Katowic wykorzystują drony do kontroli od 2018 roku. Pomiar podstawowych parametrów, w tym poziomu zanieczyszczeń pyłami PM2,5 i PM10, amoniak, dwutlenek azotu jest wykonywany natychmiastowo. Ewentualna obecność formaldehydu i cyjanowodoru w dymie może świadczyć o spalaniu plastiku. Dane przesyłane są do operatora drona, który przekazuje informację strażnikowi.
Kontrola możliwa jest na podstawie art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Przepis umożliwia delegowanie właściwych służb do przeprowadzania kontroli niezbędnym sprzętem. W Katowicach, badania prowadzone są j przez zespół składający się z operatora drona – firmy współpracującej oraz funkcjonariuszami straży miejskiej
Złe wyniki z badania drona są podstawą do natychmiastowej kontroli na konkretnej lokalizacji
Podczas takiej kontroli sprawdzamy też wszelkiego rodzaju dokumentacje, piec i opał. Wykrycie zaniedbań czy celowych działań doprowadzi do ukarania.
Czy kontroli można odmówić? Nie. W przypadku prób utrudniania kontroli, strażnicy miejscy wezwą Policję. Uniemożliwianie przeglądów instalacji czy dokumentacji stanowi przestępstwo, które – na mocy Kodeksu karnego – zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech.
Kontrole palenisk i zanieczyszczeń. Jakie kary?
W razie stwierdzenia wykroczenia mieszkaniec przyłapany na łamaniu przepisów uchwały antysmogowej lub ustawy o odpadach może otrzymać pouczenie, mandat karny do 500 zł, a nawet grzywnę w wysokości do 5 tys. zł w przypadku odmowy jego przyjęcia. Sprawa zostanie skierowana do sądu.
W 2024 roku ogólny czas lotów w Katowicach wyniósł łącznie 60 godzin (w tym około 18 godzin po zmroku). Monitoringowi z powietrza poddano obszar o szacunkowej powierzchni 14000 hektarów. Wykonano 234 szczegółowe pomiary bezpośrednio ze strugi dymu. Uzyskano łącznie 203 wyniki negatywne (tj. wskazujące na brak spalania odpadów) oraz 31 wyników podwyższonych. Najwięcej podwyższonych odczytów w 2024 roku zarejestrowano w następujących dzielnicach Katowic: Piotrowice, Szopienice, Podlesie i Załęska Hałda.