UCHWAŁA ANTYSMOGOWA - STRAŻNICY MIEJSCY DOSKONALĄ WIEDZĘ Z ZAKRESU OCHRONY ŚRODOWISKA
Obecne zagrożenie szeroko pojmowanego środowiska jest wyzwaniem wszystkich służb państwowych i samorządowych, w tym także Straży Miejskiej. Czy jednak Straż Miejska jako instytucja, a przede wszystkim jej funkcjonariusze, są do tego przygotowani, czy posiadają określoną wiedzę i umiejętności, czy świadomość występujących zagrożeń jest u nich wystarczająco ukształtowana, aby podołać występującym problemom i podjąć skuteczną walkę? - TAK
Jednak nie można być dobrym w wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków bez konieczności odnawiania, rozwijania i doskonalenia nabytych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Dlatego też, do dobrych praktyk należy cykliczne odnawianie posiadanej wiedzy.
Przepisy UCHWAŁY NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – zwanej już popularnie antysmogową przybliżył strażnikom Daniel Wolny z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miejskiego w Katowicach.
WARTO WIEDZIEĆ
Zagadnienie eliminowania uciążliwości oraz zagrożeń powodowanych spalaniem odpadów w przydomowych piecach jest stałym elementem zadań Straży Miejskiej w Katowicach realizowanym w zakresie ochrony środowiska poprzez kompleksowe kontrole nieruchomości. Kontrole przeprowadzane są pod kątem spalania odpadów w paleniskach domowych oraz spalania odpadów poza paleniskami domowymi i kotłowniami, na terenach nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, a także bezpośrednio na ziemi.
Czynności kontrolne podejmowane są zarówno po pozyskaniu informacji o podejrzeniu spalania odpadów oraz w wyniku działań własnych strażników. W oparciu o art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska, Straż Miejska w Katowicach upoważniona została do wykonywania funkcji kontrolnych w mieszkaniach, domach i innych nieruchomościach, w których korzysta się z ogrzewania ze spalania paliw stałych.
Zgodnie z art. 379 Prawo ochrony środowiska. marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz, prezydent miasta mogą upoważnić do przeprowadzania czynności kontrolnych pracowników urzędów marszałkowskich, powiatowych i gminnych oraz straże gminne.
Strażnicy miejscy (gminni) - jak to wynika z treści przepisu art. 379 ust. 2 – są uprawnieni do kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Strażnicy miejscy mają prawo do :
- wstępu na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
- przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli
Powyższe uprawnienia pozwalają na przeprowadzanie kontroli w zakresie, o którym mowa w UCHWALE NR V/36/1/2017SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Jedyną kwestią pozostającą do rozstrzygnięcia pozostaje sankcjonowanie osób, które nie będą się stosować do nowego aktu prawnego. Będą paliły węglem brunatnym oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem tego węgla, mułami i flotokoncentratami węglowymi oraz mieszankami produkowanymi z ich wykorzystaniem. Ta kwestia wymaga natychmiastowego rozszerzenia uprawnień funkcjonariuszy straży miejskiej o art. art. 334 Prawa ochrony środowiska i umożliwienie tym samym stosowania wobec tych osób postępowania mandatowego.
Pomimo braku uprawnień tzw. mandatowych, funkcjonariusze straży miejskiej mogą skutecznie kontrolować podmioty i osoby fizyczne wskazane w uchwale antysmogowej i sankcjonować respektowanie jej przepisów poprzez sporządzenie wniosku o ukaranie do sądu. Mogą również w przypadku ujawnionych nieprawidłowości przekazać dalsze prowadzenie sprawy ( sankcjonowanie w drodze mandatu ) inspektorom ochrony środowiska lub policjantom.
NIE TRUJ! MYŚL EKOLOGICZNIE
Bardzo ważnym aspektem związanym z działalnością straży miejskiej w zakresie ochrony środowiska jest system promocji zachować proekologicznych wśród mieszkańców Katowic. Podczas licznych kontroli palenisk, strażnicy miejscy uświadamiają ludziom jak groźnym zanieczyszczeniem jest pył zawieszony, że jest toksyczny, jakie choroby może powodować i jak niebezpieczne jest spalanie odpadów. Każda przeprowadzona kontrola domowego paleniska to rodzaj akcji informacyjnej, której celem jest wyrobienie dobrego nawyku nie spalania odpadów i przekonanie do zmiany systemu ogrzewania dotowanego przez Urząd Miasta Katowice.
Zachowania proekologiczne promujemy już wśród najmłodszych. Podczas licznych spotkań w szkołach i przedszkolach pokazujemy jak dbać o przyrodę i porządek wokół siebie, pokazujemy sposoby na ograniczenie ilości odpadów i ich segregowanie w naszym mieście. Mówimy jak zjawisko niskiej emisji oraz spalania odpadów w piecach domowych wpływa na środowisko i prezentujemy działania straży miejskiej w tym zakresie.
KONTROLE PALENISK
W I półroczu 2017 roku katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili 2972 interwencji z zakresu ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. W wyniku przeprowadzonych kontroli w 171 przypadkach strażnicy potwierdzili termiczne przekształcanie odpadów w kontrolowanych obiektach. Sprawców wykroczenia określonego w art. 191 Ustawy o odpadach, tj. termiczne przekształcanie odpadów w palenisku domowym w 130 przypadkach ukarano grzywną w drodze mandatu karnego. Wobec 39 osób zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. W 2 przypadkach strażnicy wystąpili z wnioskiem o ukaranie do sądu.
W trakcie 7 kontroli pobrano i przekazano do dalszej analizy reprezentatywne próbki popiołu pobranego bezpośrednio z palenisk. W tych przypadkach dalsze czynności prowadzone były po uzyskaniu wyników badań analitycznych zleconych w kierunku wykazania śladów substancji potwierdzających podejrzenie spalania odpadów.
KONTROLA SKŁADÓW OPAŁOWYCH
Ponieważ nowa uchwała antysmogowa zakazuje stosowania w instalacjach grzewczych:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
- biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %.
strażnicy miejscy z Katowic przeprowadzili kontrole składów opałowych na terenie miasta. Celem spotkań z przedsiębiorcami było przybliżenie przepisów wchodzącej w życie od 1 września 2017 roku uchwały zakazującej spalania niektórych paliw. Nasza akcja informacyjna spotkała się z wielkim zainteresowaniem, a sami przedsiębiorcy informowali strażników, że nie będą wprowadzać do handlu zakazanych paliw.
PAMIĘTAJMY
Każde, nawet niewielkie przyczynienie się do poprawy skuteczności realizowania ochrony środowiska należy traktować jako istotne i cenne. Jednym z elementów realizacji tego celu jest doskonalenie swoich umiejętności, które pozwala jednocześnie na zachowanie między innymi dobrego wizerunku wobec społeczeństwa, które bardzo często jest surowym recenzentem naszych działań.
Antysmogowe szkolenie strażników miejskich
Format | Data publikacji / aktualizacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
Kategoria: Aktualności | ||||
2017-08-25 |
Ulotka MIsja czyste powietrze.pdf
ilość pobrań: 888
|
Ulotka MIsja czyste powietrze.pdf 2.96MB | zobacz | |
2017-08-25 |
uchwała antysmogowa.pdf
ilość pobrań: 418
|
uchwała antysmogowa.pdf 101.6KB | zobacz |