• Tłumacz języka migowego
BIP
Straż Miejska w Katowicach
Straż Miejska w Katowicach
Strona główna/Aktualności/Uważaj- barszcz Sosnowskiego.

Uważaj- barszcz Sosnowskiego.


16.07.2015

Barszcz Sosnowskiego to roślina zielna, która może być nie lada problemem. Wydziela silnie drażniące soki, które powodują poparzenia skóry i błon śluzowych. Jak ją rozpoznać i jak się przed nią ustrzec?

Barszcz Sosnowskiego oraz barszcz olbrzymi (tzw. Mantegazziego) sprowadzono do Polski z Kaukazu w latach 80 i 90 ubiegłego wieku. Hodowla przeznaczona była na paszę, szybko jednak okazało się, że rośliny rozsiewają się w gwałtownym tempie oraz zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Powodują poparzenia, trudno gojące się rany i pęcherze, które w efekcie mogą być przyczyną nowotworów skóry. Szkodliwe działanie wzmagają upały i wilgotność powietrza, wdychanie oparów tej rośliny również może być przyczyną poparzeń. Szczególnie powinny uważać na nią alergicy, dzieci i osoby starsze.

Jak możemy ją odróżnić od podobnych i niegroźnych roślin? W Polsce powszechnie występują rodzime gatunki często mylone z barszczem Sosnowskiego. Są to m. in. barszcz zwyczajny, barszcz syberyjski czy arcydzięgiel. Bywa, że takie pomyłki wzbudzają niepotrzebną panikę. Barszcze kaukaskie wyróżniają się ogromnymi rozmiarami (od 2 do 4 metrów!), grubą, rowkowaną łodygą oraz licznymi czerwono - rdzawymi plamkami na łodydze i ogonkach liściowych. Mieszkańcy zgłaszają miejsca występowania barszczu Sosnowskiego katowickiej Straży Miejskiej czy Zakładowi Zieleni Miejskiej. W sytuacji, gdy informacja się potwierdza, rośliny są usuwane, a miejsce spryskiwane środkiem chemicznym.

Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na okolicę w której bawią się nasi najmłodsi. Niech przebywają tylko w miejscach przez nas dobrze znanych. Uważajmy też przy wykonywaniu prac ogrodniczych. Należy pamiętać, że usuwając barszcze kaukaskie na własną rękę musimy zabezpieczyć się poprzez założenie ubrania ochronnego z nieprzemakalnych i nienasiąkliwych materiałów, długich rękawic gumowych oraz pełnej maski na twarz (może być również jednorazowa ochronna maska na drogi oddechowe i okulary ochronne). W razie poparzenia należy jak najszybciej przemyć skórę zimną wodą z mydłem i chronić ją przed promieniami słonecznymi, co najmniej przez 2 dni. Niech te wakacje pozostawią tylko miłe wspomnienia.

do góry