Z notatnika strażnika - strażnicy blokują koła
W strukturze Referatu Patrolowo Interwencyjnego działa specjalny zespół tzw. patroli dedykowanych. Zadaniem zespołu jest szybka interwencja na wykroczenia związane z nieprawidłowościami w ruchu drogowym, które są ujawniane ze stanowisk obserwatorów
Do maja 2024 patrole dedykowane przeprowadziły 2421 interwencji. W 2274 przypadkach użyto urządzeń do blokady kół, wystawiono 68 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia. Na sprawców wykroczeń drogowych nałożono 2117 mandatów karnych, 230 razy zastosowano pouczenie, a w 6 przypadkach skierowano do sądu wniosek o ukaranie.
System patroli dedykowanych pozwala poprawiać bezpieczeństwo publiczne, w tym drogowe, efektywnie zarządzać pracą strażników miejskich, a także sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych.
Patrole są przydzielonych do wyłącznej dyspozycji obserwatorów Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu, a to to ponad 330 kamer, który obsługiwany jest przez strażników miejskich. System wykrywa i alarmuje dyspozytorów w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń – m.in. o ruchu samochodów na zakazie, jeździe po chodniku oraz nieprawidłowym parkowaniu.
Do maja tego roku operatorzy na podstawie zarejestrowanego obrazu z kamer zainicjowali łącznie 3903 zdarzenia, z których w ponad 2000 przypadkach prowadzone były lub nadal są czynności wyjaśniające w celu ukarania sprawców wykroczeń.
Patrol, który ściśle współpracuje z operatorem KISMiA rozpoczął działanie w październiku 2022 roku, by móc w czasie rzeczywistym reagować na wykroczenia i sytuacje zagrożenia.
Jak powinien zachować się kierowca, któremu unieruchomiono koła pojazdu blokadą?
Kierowca, który wrócił do swojego samochodu i zobaczył na nim blokadę unieruchamiającą, powinien postępować następująco:
- Znaleźć pozostawioną przez funkcjonariuszy kartkę z numerem telefonu i zadzwonić pod znaleziony na niej numer.
Podczas rozmowy podać lokalizację, w której stoi pojazd, oraz jego markę i numer rejstracyjny
3. Zaczekać na przyjazd straży miejskiej. Kierowca może również samodzielnie pójść pod wskazany adres, jeśli nie ma przy sobie telefonu. Strażnicy pojawią się w niedługim czasie i zdejmą blokadę z koła.
Jakie są konsekwencje zdjęcia blokady na własną rękę?
Choć przestraszeni wizją mandatu kierowcy niekiedy decydują się na samodzielne zdjęcie blokady bez wzywania funkcjonariuszy, to rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?
Blokada stanowi mienie należące do straży miejskiej. Jej uszkodzenie czy kradzież może nieść za sobą poważne zarzuty i grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.